Novákovi

Jméno

Novákovi jsou dlouhodobě nejčastějším českým příjmením.
Nejvíce předků dnešních Nováků dostalo své jméno, protože měli zpoždění - přišli do lokality již dříve osídlené. Nebyli tedy starousedlíky, ale lidmi novými. Za přijetí mezi občany města či vesnice museli často i platit.
Nováky ale byli i lidé obrácení na novou víru. Novákem nazývali také ševce, který dělal nové boty a odmítal opravovat staré. Totéž se týkalo i krejčích. Novák mohl znamenat i zlepšovatele či novátora.

Bydlení

Obývák rodiny Novákových se nachází v bytě 3+1 1. Kategorie o rozloze 77,1 m2, který teď už mají v osobním vlastnictví.
Byt je ve 3 patře panelového domu po rekonstrukci. Panelák byl postaven v 80 letech. A manželé Novákovi se do něj nastěhovali krátce po svatbě.
Dům stojí v Kladně, tedy ve Středočeském kraji.

Rodina

Petr Novák se narodil v roce 1976. Matka ho porodila v 21 letech v manželství a dožije se 68 let. (Kdyby se narodil dnes, jeho mámě by bylo 28, nebyla by vdaná a jeho naděje na dožití je 75 let s tím, že pravděpodobně umře na některou z nemocí oběhové soustavy.)
Jana Nováková se narodila ve Středočeském kraji roku 1974 a dožije se 74 let.
Seznámili se v roce 1992 a v sobotu v září 1997 měli svatbu. Měli civilní obřad, jelikož jsou bez náboženské víry. Slaví už 20. výročí. Dcera Tereza se jim narodila 1998 a syn Jan pak v roce 2002.

Ekonomická aktivita

Petr Novák je vyučen bez maturity – pracuje jako řemeslník, opravář – elektrikář. Průměrný hrubý měsíční plat má 22 637 Kč, ovšem s častými odměnami za přesčasovou práci na probíhajících stavbách a rekonstrukcích.
Jana Nováková má Střední zdravotní školu s maturitou – pracuje jako všeobecná sestra. Se službami v nemocnici si vydělá 28 516 Kč měsíčně.
Při výpadku příjmů by dokázali financovat chod domácnosti 3 měsíce a 27 dní. Průměrný Čech má naspořeno zhruba 120 tisíc korun.

Dcera Tereza odmaturovala a dělá přijímací zkoušky na FF UK v Praze.
Syn Jan se ze základní školy chystá na Střední odbornou školu informatiky a spojů.

Zdraví

Pan Novák měří 180,1 cm váží 84,8 kg
Paní Nováková 168,5 cm váží 67,1 kg
Tereza Nováková měří 170 cm a váží 58,8kg
Jan Novák měří 174 cm a váží taky 58,8 kg

Paní Nováková nikdy nekouřila. Pan Novák je bývalý kuřák a za měsíc vypije 20 piv. Paní Nováková si dá sem tam víno nebo aperitiv.

Jídlo

Novákovi jí více masa, ovoce a mléčných výrobků a vypili více mléka, nealkoholických nápojů i minerálních vod.
Naopak omezili konzumaci pečiva (více jedli i kroupy, ječnou krupici, ovesné vločky a rýži. Méně si dopřávali chleba a další pečivo).
Na každého obyvatele České republiky připadne 771 kilogramů potravin.

Čas

Průměrný Čech si přeje mít více času na rodinu a téměř každý více času sám pro sebe.
Paní Nováková spí o čtvrt hodinu déle než pan Novák, který spí průměrně 7 hodin a 32minut.
Osobní péče a stravování jim zabírá stejně času, zhruba hodinu a tři čtvrtě.
Jako zaměstnanci na plný úvazek pracují v průměru 44 hodin týdně.
Ženy denně věnují o hodinu a 40 minut více času domácím pracím a péči o děti a dospělé. Součet placené a neplacené práce včetně péče činí u žen 9 a půl hodiny, u mužů je to 8 hodin a 50 minut.
Ženám zbývá ve všední den o 40 minut méně volného času než mužům. O víkendu rozdíl vzroste na 1 hodinu 10 minut.
Platí, že platí, že se zvyšujícím se objemem volného času klesá v domácnostech s nezletilými dětmi míra stresu – ale jen u pana Nováka (mužů).

Auto

Novákovi mají Škodu Fábii jejíž průměrné stáří je 12 let.

Odpadky

Průměrný Čech vyprodukuje za rok 300kg odpadu z toho třetina je zrecyklována nebo zkompostována.
V Evropě jsme druzí hned za Německem v třídění plastových lahví. Češi třídí hned sedm lahví z deseti. A podobně přistupujeme i k dalším obalům, které třídí téměř dvě třetiny obyvatel.